Warsztaty klawesynowe odbędą się 17 października 2017 r.


Warsztaty poprowadzi dr Aleksandra Gajecka-Antosiewicz – nauczyciel klasy klawesynu OSM I i II st. im. F. Chopina w Bytomiu

Warsztaty poprzedzi wykład nt.: „J. S. Bach – Wizjoner fortepianu”

13.45-14.30 - wykład, sala organowa

16.00 warsztaty dla uczniów i naucyzcieliAleksandra Gajecka-Antosiewicz

Klawesynistka i pianistka, doktor sztuki muzycznej, absolwentka Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Ewy Piaseckiej (1999) oraz
w klasie prof. Marka Drewnowskiego (2000). W latach 2001-2003 odbyła studia mistrzowskie na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu pod kierunkiem wybitnej klawesynistki prof. Elżbiety Chojnackiej, która uznała A. Gajecką-Antosiewicz za swoją następczynię.
W 2015 roku obroniła pierwszą w Polsce pracę doktorską dotyczącą wykonawstwa współczesnej muzyki klawesynowej (temat rozprawy: „Aspekty techniczno-wyrazowe w wybranych utworach klawesynowych współczesnych kompozytorów polskich”, promotor prof. Ewa Piasecka).

Była stypendystką międzynarodowych szkół i festiwali w Niemczech, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Swoją grę doskonaliła pracując z takimi artystami jak: Elżbieta Stefańska, Leszek Kędracki, Czesław Stańczyk, Colin Tilney, Mark Kroll i Ketil Haugsand. Laureatka nagrody specjalnej V Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego im. J. Hofmanna i I. J. Paderewskiego w Nałęczowie (cykl koncertów we Francji) oraz nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury przyznanej przez Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry (2013).

Występowała jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą: w Anglii, Austrii, Francji, Holandii, Niemczech, Norwegii i Słowacji. Od 1993 roku z siostrą Hanną Balcerzak tworzy duet fortepianowy i klawesynowy. Posiada w repertuarze szereg dzieł muzyki dawnej, jak i najnowszej, w tym utwory skomponowane specjalnie dla niej (R. Gabrysia, T. Kamieniaka, M. T. Łukaszewskiego i B. K. Przybylskiego). Do ważniejszych wydarzeń w życiu artystycznym ostatnich lat należał udział (na zaproszenie Elżbiety Chojnackiej)w koncercie Hommage à Wanda Landowska w Bibliotece Polskiej w Paryżu w 2009 oraz rola solistki w koncercie Nowa przestrzeń dla muzyki na otwarcie odnowionej siedziby Filharmonii Śląskiej w Katowicach w 2014. Występowała pod batutą takich dyrygentów, jak Jerzy Maksymiuk, Marek Moś, Jerzy Swoboda, Rober Kabara, Massimiliano Caldi, Krzysztof Urbański i Szymon Bywalec.

Członkini Śląskiego Towarzystwa Muzycznego oraz Towarzystwa im. Mariana Sawy.
Oprócz działalności koncertowej od 1999 roku zajmuje się pracą pedagogiczną. Jest nauczycielem gry na fortepianie i klawesynie w OSM I i II stopnia w Bytomiu
oraz wykonawstwa muzyki współczesnej na klawesynie i instrumentach dawnych w Akademii Muzycznej w Łodzi. Zapraszana jest również jako juror konkursów klawesynowych.

Dyskografia: A. Vivaldi, Cztery pory roku (ŚTM, 2007), Utwory klawesynowe Mariana Sawy, (ŚTM, 2011), Zygmunt Krauze - Pour El (CD nr 11 Katedry Kompozycji AM w Łodzi), Utwory na klawesyn współczesnych kompozytorów polskich (płyta doktorska, 2014), Muzeum Muzycznie (F. Couperin, J.Ph. Rameau, L-C. Daquin, DVD, ŚTM, 2014).

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kuc